Baza wiedzy

Co warto wiedzieć o pamięciach USB.

Specyfika pamięci masowych podłączonych do gniazd USB komputera jest to iż jak KAŻDA pamięć masowa obsługiwana przez system operacyjny operacje zapisu są poddawane buforowaniu. I nie ma tu znaczenia czy podłączymy, dysk zewnętrzny, pen drive-a , aparat fotograficzny, czytnik pamięci czy tez telefon komórkowy. Otóż każdy zapis na takim urządzeniu przechodzi przez bufor , czyli dane pomimo że skopiujemy plik i „widzimy go” na urządzeniu nie jest to jednoznaczne z tym że fizycznie plik już tam się znajduje. Buforowanie ma zapewnić szybkość i komfort użytkowania często powolnych nośników ale może tez być źródłem potencjalnych kłopotów. Otóż jeśli skopiowaliśmy na pen drive dokument czy np. zdjęcie i zaraz po tym wyjęliśmy to urządzenie z komputera dane mogą zostać utracone.

I niestety , takie dane nie kwalifikują się do odzyskania ponieważ nie znajdowały się na nośniku (co najwyżej ich część tylko).

Szanowny użytkowniku zwracaj uwagę aby prawidłowo „odmontować” napęd w systemie operacyjnym przed jego wyjęciem (w systemie windows służy do tego celu ikonka strzałki znajdująca się w pobliżu zegarka na pasku), lub też po zakończeniu kopiowania ostatniego pliku, zaleca się odczekać 2-3 minuty i dopiero wówczas wyjąć napęd z USB.

Comments are closed.